Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

MUTFAK VE SANAYİ TÜPLERİ İÇERİSİNDE PERAKENDE LPG SATIŞI YAPAN TÜP BAYİLERİNİN ADR YÜKÜMLÜLÜKLERİ

14.05.2018
5 görüntülenme
MUTFAK VE SANAYİ TÜPLERİ İÇERİSİNDE PERAKENDE LPG SATIŞI YAPAN TÜP BAYİLERİNİN ADR YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Tehlikeli Maddelerin Karayolundan Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR) uygulamaları, tehlikeli maddelerin olası bir ciddi durum halinde insanlara, mülklere ve çevreye zarar vermesine engel olmak için alınacak tedbirler ile meydana gelmiş bir kaza veya acil durumda yapılacak faaliyetlerin önceden planlanması, gerekli eğitimlerin verilmesi, uygun ambalajların ve taşıma araçlarının seçilmesi esaslarına dayanır.

Tehlikeli mallar hangileridir diye soracak olursak, televizyon kumandasının içindeki pil bile patlama veya yangın çıkarmak suretiyle evimizde ciddi sonuçlar doğurabilecek bir maddedir. Tüm bu tehlikeli maddelerle iç içe yaşamaktayız. Tehlikeli maddeleri Birleşmiş Milletler bünyesindeki teknik komiteler inceler ve hangileri olduğunu uluslararası mevzuatlarda yayımlar. Bu tehlikeli maddelerin tehlikelerine karşı önlem almak için ADR anlaşmasının öngördüğü iki kişi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, ADR gereklilikleri konusunda özel eğitim alarak bakanlık sınavından başarıyla geçmiş ADR Sürücü Eğitim Sertifikası (SRC5) belgeli şoförlerdir. Diğer yetkin kişi de benzer eğitimleri alarak yine bakanlık sınavından başarıyla geçmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları (TMGD)’ lerdir. TMGD’ ler mevzuat gereğince TMGDK’ ların bünyesinde danışmanlık hizmeti sunmaktadırlar. Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kuruluşları, danışmanların tehlikeli maddelerle ilgili yapacağı çalışmalarda sahada yalnız kalmaması, verdiği kararların bir üçüncü göz olan koordinatör danışmanlar tarafından denetlenmesi ve güvenliği maksimuma çıkarırken işletmelere olan maliyeti minimuma indirme amacıyla kurulmuşlardır.

Tüpçüler diye tanıdığımız, aslında doğada bulunan en tehlikeli alevlenir maddeleri taşıyan ve evlerimize kadar getiren sektörün bu hükümlerden bağımsız olması düşünülemez. Ev tüpleri, sanayi tüpleri içindeki alevlenir gazlar, ADR anlaşması içerisinde oldukça fazla yer tutar. Çok büyük bir sektör olan LPG piyasası için özel kanun ve özel kamu kurumları bile kurulmuştur. LPG’ nin üretiminden aktarımına, taşınmasından doldurulmasına ve ambalajlarına (tüp, silindir vs.) ait kurallardan araçlarda yakıt olarak kullanılmasına kadar geniş bir alanı bulunmaktadır.

Perakende satış yapan LPG mutfak ve sanayi gazı satıcıları Ocak 2018 tarihine kadar TMGD istihdamı açısından muafiyet kapsamında bulunmuşlardı. Ancak günümüzde bu denli tehlike barındıran tüpgaz satıcılarının artık ADR kurallarını tam olarak uygulamaları ve bunun için ATLAS TMGD’ den danışmanlık hizmeti almaları bir zorunluluk halini almıştır. ADR tahmin edildiği gibi işletmeler açısından bir maliyet ve zorluk mekanizması değildir. Tüpçülerin mutlaka bilmesi gereken husus, işletmeleri için sayısız muafiyet kuralı bulunduğudur. Bahsedilen muafiyetler hem ADR mevzuatından, hem de yürürlükteki ulusal mevzuattan kaynaklanmaktadır.

ATLAS TMGD olarak tehlikeli madde mevzuatı konusunda eğitmenlerden kurulu yönetim kurulu ve donanımlı danışmanlarımızla işletmenizi mümkün olabildiğince ek maliyetten kurtaracak çözümler açısından bizimle irtibata geçmeniz, uygun muafiyetlerden istifade etmeniz, işletmenizin yararına olacaktır. www.atlastmgd.com.tr internet adresinden bölgenizdeki ATLAS TMGD şubesi danışmanlarına danışmadan ani ve acil olarak aldığınız kararlar sizleri maliyet açısından mağdur edebilir.

LPG ile ilgili bir kaza veya yangın olduğunda önceden tedbir almadığınız için pişman olmaktan, zarar görecek insan, mülk ve çevreden dolayı sıkıntılar yaşamaktansa, ATLAS TMGD ile yetki sahibi olduğumuz tüm Türkiye’ de riski azaltacak önlemleri almak, gerektiği kadar maliyete katlanmak ve sorumluluğu paylaşmak işletmeniz ve sizin için büyük avantaj olacaktır.

Kaliteli hizmet, maksimum güvenlik ve minimum maliyet için sektörün diğer büyük grupları ve işletmeleri gibi siz de ATLAS TMGD’ tercih edebilirsiniz. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

ATLAS TMGD Ailesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.