Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

TMGDK NEDİR NE OLUYOR ?

17.12.2017
4 görüntülenme
TMGDK NEDİR NE OLUYOR ?

TMGDK NEDİR NE OLUYOR ?

Bu günlerde TMGDK kavramıyla, ADR mevzuatıyla, Tehlikeli Madde Lojistiğinde uygulamaların ve cezaların başlayacağı ile ilgili bir çok  duyum geliyor. Uygulamanın 1 Ocak 2018 tarihinde başlayacağı konuşuluyor. Bizimki gibi peşi peşine açılan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşlarından bilgilendirme mesajları gelmeye başladı. ATLAS TMGD olarak konuya ilgi duyanlar için bilgilendirme yapmak istiyorum.

Aslında 1 Ocak 2018 tarihinde normal dışı hiçbir şey başlamıyor. Başlayan sadece, o tarihe kadar ADR mevzuatından hiçbir muafiyeti olmayan ancak TMGD ( Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı) çalıştırmaktan muafiyeti olan sektörlerdeki danışman çalıştırma muafiyetinin bitişidir.

Halen ADR kurallarını uygulayan akaryakıt istasyonlarını ele alalım. Bu işletmeler, hiçbir zaman ADR’ den muaf olmadı zaten. Buna benzer şekilde LPG tüp satış istasyonları da bilgileri ölçüsünde ADR kurallarını uyguluyorlardı. Bu konuda bir örnek te sadece taşımacılık hizmeti veren nakliyecilerdi. Bu işletmeler ise tehlikeli madde taşımacılığının tam ortasında bulunmalarına rağmen muafiyet kapsamındaydılar. Ancak muafiyetleri ADR kurallarından değil, TMGD çalıştırmaktandı. Mantığı da gerçekten yerindeydi; şöyle ki, tehlikeli maddeyi gönderen firmanın muafiyeti yok, alan firmanın da muafiyeti yok ise taşımanın ADR kurallarına uygun olarak yapılması kaçınılmazdı. İşler böyle yürüdü mü? Tartışılır. Çünkü gönderen firma sorumluluğu nakliyeciye atıyor, alıcı firma, nakliyecinin malı getirdiğini beyan ederek kendinde sorumluluk görmüyor ve Tehlikeli Madde taşımacılığında istenen sonuç elde edilemiyordu.

Bu arada kamu kurum ve kuruluşlarının da muaf kapsamda olduğunu hatırlatmakta fayda var. Valilikler yazdıkları yazılarla sorumluluklarını hatırlatıyor ancak TMGD hizmeti almak konusunda aynı hassasiyeti gösteremiyorlardı. Özellikle Belediyeler bu konuda oldukça sıkıntılar çektiler. Bilmedikleri bir mevzuatı uygulamaya çalışmak tahmin edersiniz ki oldukça zordur.

Gelelim şimdiki duruma. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı TMGDK yönergesi yayımlayarak halen yaşanan tüm sıkıntılara bir nokta koydu. Yukarıda bahsettiğim sektörler için yıllar öncesinde duyurduğu şekilde muafiyetlerin son bulacağını hatırlatarak aslında halen yürürlükte bulunan Tehlikeli Maddelerin Karayolundan, Denizyolundan ve Demiryolundan taşınması ile ilgili şartları belirginleştirdi. Artık tüm sektörler ADR kurallarını doğru şekilde uygulayabilecek bilgili danışmanlardan istifade edecek, kuralların herkese aynı ve eşit şekilde uygulanması sayesinde haksız rekabet ortadan kalkacaktır.

Örneğin ADR şartlarına uygun araç almak zorunda olduğunu düşünen bir LPG tüp bayisi alacağı araç için öngörülen bir ADR şartı olmadığını öğrenecek ve en az 30.000 euro fazladan para ödemekten kurtulabilecektir. Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkündür. Onun için TMGD hizmetinin ATLAS TMGD gibi konuya hakim, ulusal ve uluslar arası mevzuatı iyi bilen danışmanlardan oluşan ekibi olan kuruluşlardan alınması işletmeler için avantaj sağlayacaktır.

Tehlikeli Madde lojistiğinin temelini taşıma işlemi oluşturmaktadır. Bu da deneyimli ve bilgili kadrosuyla ATLAS TMGD Kuruluşunun, işletmesine artı değer katacağını, taşıma işlerinde maliyet düşürücü ve riski azaltıcı önlemler alınması için öneriler sunacağını değerlendiren yeniliğe açık, vizyoner işletmeler tarafından ilgi göreceğinin garantisidir. İşletmeler, durdukça yok olurlar. İlerlemeli, büyümeli ve başarılı olabilecekleri alanlara yeni yatırımlar yapmalıdırlar. Bu yatırımlar da işinin ehli ve yetkin danışmanlar sayesinde mümkün olmaktadır. ATLAS TMGD ailesi olarak vizyonumuz, hizmet verdiğimiz işletmelerin Avrupa çapında işletmeler haline gelmeleri konusunda altyapı ve üst yapı yatırımları ile konjonktürel fırsatları kara çevirmeye destek olmaktır.

Günümüzde firma bilinirliği ve marka farkındalığı çok önemli hale gelmiştir. Bunlara zarar gelmemesi için ATLAS TMGD olarak risklerinizi paylaşacak, minimum maliyet, maksimum güvenlik prensibi çerçevesinde işletmenize olumlu katkı sağlayacağız. Burada yapılacak tüm çalışmalar, işletmenizin imkanları dahilinde ve butik yaklaşımla özel şartlarınıza uygun şekilde değerlendirilip hayata geçirilmesi için onayınıza sunulacaktır.

İşletmeler, 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle hizmet alacakları danışmanları ATLAS TMGD gibi Kuruluşlardan seçmek durumunda olacaklardır. Daha önce bahsedildiği gibi aslında yeni bir uygulama başlamıyor ancak, muaf kapsamdaki işletmeler ve kamu kurum ve kuruluşları halen yürürlükte bulunan mevzuata uygun şekilde danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak durumuna geçiyorlar.

Muafiyeti sona erecek kamu kurum ve kuruluşları ise hangi yöntemle olursa olsun iş akti için ATLAS TMGD’ nin deneyimli ve yetkin danışman kadrosuyla birlikte çalışmak için teklifimizi almalı ve avantajlardan yararlanmalıdır. Yıllardır sektörde eğitmenlik yapıp ADR konusunda ülkemize oldukça fazla katkı sağlayan danışmanlarımızla sizlere hizmet vermek, hem sorumluluktan kurtulma açısından hem de temsil edilen devlet imajının zarar görmemesi bakımından ihmal edilmemesi gereken bir zorunluluk halini alacaktır.

Tüm sorularınız ve teklif talepleriniz için iletişim bilgilerimiz internet sitemizde olup, İzmir merkez ile Ankara, İstanbul ve Bursa Şubelerimiz sayesinde toplamda 26 ilde faaliyet göstermek üzere yetki alma işlemlerimiz devam etmektedir.

ATLAS TMGD

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.