Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

NESNELER

04.12.2019
2 görüntülenme
NESNELER

ADR 2019 versiyonda tam olarak yerini ve önemini bulan kayıtlar;

Her ADR versiyonunda ilginç ve akıllarda kalabilecek temel değişiklikler geliyor. Bunlardan en onemlilerinden biri artık risk yerine zarar kelimesinin ADR tarafindan kabul edilmesi olmustur. Bu yazımızda ozellikle ülkemizde pek bilinip üzerine gidilmeyen NESNELER konusunu inceleyeceğiz.

Bir anekdot seklinde anlatılan hikaye şöyle; Avrupa’ da tahta kalemlerinin icerisindeki mürekkep bile tehlikeli maddeye giriyormus. Aslinda 2019 versiyon ADR, 2.1.5.1’ te Nesneyi “Bu bölüm uyarınca “nesne”, makine, alet veya içerisinde tehlikeli madde ( veya kalıntıları) barındıran, nesnenin tamamlayıcı bir parçası ve çalışması için gerekli, taşıma maksadıyla ayrılması mümkün olmayan cihazlardır.” şeklinde tanımlayarak danışmanların iş yükünü arttıracağa benzemektedir.

Biz, eski versiyon ADR de 1.1.3.1 (b) maddesine göre makine ve teçhizatı tam muaf kapsamda taşıyabiliyorduk ancak 2019 ADR versiyonunda bu referans silindi. Onun yerine hangi kuralın uygulanacağı aslında önemli ve tartışılması gereken bir konu. Buna daha sonra değinecegiz.

Konu Nesneler olunca en önemli husus olarak lityum pil içeren nesnelerden bahsetmek gerekir. Lityum piller neden olabilecekleri patlama ve egzotermik yanma sonucunda zarar verme potansiyeli olan maddelerdir. ADR hem lityum pillerle ilgili özel önlemler ön görmüş, hem de bunları içeren nesneler için alınmasi gereken tedbirleri yeni UN numaralarina atayarak beyan etmistir.

Eskiden var olan nesne kaydına atanan UN numaralarına 2019 versiyon ADR’ de yenileri eklenmis ve yeni eklenen 15 UN numarasından 12 adedi nesneler olarak yer almıştır.

İçerisinde tehlikeli madde barındıran her türlü makina, techizat “yani nesneler“  bundan sonra kendi sınıfında yer alan toplu kayıt listesinde veya sınıflandırma kodlarında yer alan nesne UN numarasına atanıp Tablo A’ daki şartlara göre işlem tesis edilecektir. Bu husus biz danışmanları sahada zorlayacaktır. İçerisinde alevlenir katı içeren sınıf 4.1 e ait boya tabancasını UN 3541 ALEVLENIR KATILAR İÇEREN NESNELER, BBB olarak dikkate almak ve bu tehlikeli nesnedir dediğimizde  karşılaşmamızın muhtemel oldugu tepkilere hazırlıklı olmak zorundayız.

Örnekleri arttırmak mümkündür ancak konuyu sahada danışmanların yüksek öngörüsü ve tecrübesine bırakmakta fayda bulunmaktadır. Gelelim tam muafiyet kapsamından çıkan nesnelerin nasıl taşınabileceğine. 2019 versiyon ADR Bu nesneleri (makina ve teçhizatı) 1.1.3.6.3 e göre taşıma kategorisi muafiyeti kapsamına almıştır.Bildiğimiz tablonun arkasında geçen “yukarıdaki tabloda taşıma ünitesi başına düşen toplam miktar şu anlama gelir” diye başlayan parağraftaki ilk tireyi kullanacagız ve nesneleri içerisinde yer alan tehlikeli madde miktarına göre taşıma kategorisi muafiyeti kuralına göre taşıyacağız. Burada önemli bir hatırlatma, buzdolapları, artık tam muaf değil, içerisinde taşıdığı gazın miktarına uygun olarak yapılacak taşıma kategorisi hesaplamasına göre taşınacak ve mutlaka taşıma evrakı hazırlanacaktır. Beyaz esyacılara geçmis olsun.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.