Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

TMGD HİZMETLERİ HAKKINDA GERÇEKLER VE İÇ MUHASEBE

09.12.2018
3 görüntülenme
TMGD HİZMETLERİ HAKKINDA GERÇEKLER VE İÇ MUHASEBE

Yaklaşık bir yıldır yıllık 50 ton ve üzeri tehlikeli madde elleçleyen işletmeler Tehlikeli MaddeGüvenlik Danışmanlığı hizmeti almaktadır. Daha doğrusu, denetlenerek cezaimüeyyide ile karşılaşan işletmeler bu hizmeti almaktadır. Tabii bu arada uluslararası ticari işleri olan ve alanında marka olmuş büyük işletmeleri bunun dışında tutmak gerekmektedir.

Günümüzde artık bilginin ve tecrübenin gücü ön plana çıkmaya başlamaktadır. Tabii ki bu ülkemiz için geçerlidir. Çünkü ticari rakiplerimiz olan Avrupa ülkeleri bilginin gücünü kullanarak adeta ticari sömürü düzenini kurmuş bulunmaktadır. Örneğin üreteceğiniz kumaşın normlara uygunluğunu Avrupalı akredite kurumlar verirken Alman malı kumaş boyasını adres göstermekte, Alman malı kumaş boyasının tedarikinde Alman malı araçların ve lojistik sisteminin kullanılmasını dayatabilmektedirler. Buna karşılık biz maalesef hala bu düzenin bir parçası olmayı kabullenmiş bir görüntü vermekteyiz. Hazır bilgiyi ve kabul edilmiş tecrübeyi kullanarak aslında uluslararası ticari hukuka uygun olarak soyulduğumuzun farkında bile değiliz.

Aslında danışmanlık kavramı altında bilginin gücünü kullanmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Biz, alanımıza dönecek olursak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmeti sayesinde başta Avrupalı ticari rakiplerimizle baş edebilecek enstrümanlara sahip durumdayız. Tehlikeli madde mevzuatındaki gerek ADR, gerek IMDG Kod ve gerekse RID zorunlulukları uygulayabilir hale geldiğimiz için artık Avrupa ülkeleri ile aynı dili konuşabilir durumdayız. Aynı şartları ülkemizde de uygulayabilir olduğumuz için oraya göre nispeten düşük olan kur farkı ve işçilik ücretleri sayesinde büyük avantaj sağlamamız mümkün görünmektedir. Tehlikeli maddelerin olası kazalarından korunarak hem can, hem mal ve prestij kaybına karşı alınacak önlemlerle elde edebileceğimiz güvenlik faydalarından bahsetmeye gerek bile duymuyoruz.

Danışmanlık hizmeti, karşı işletmeye değer katmalıdır. Ticari ürünlerin pazar payını arttırmak, olası kaza ve acil durumların engellenmesi sayesinde gereksiz maliyetleri bertaraf etmek, işletmenin yenilikçi ürünler icat ederek bu ürünlerin dünya piyasasında kabul görmesini sağlayacak lojistik zinciri kurmak bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bunun için danışman kadrosu ve idari altyapısı güçlü TMGDK’ lara gerek bulunmaktadır. ATLAS TMGDK olarak amacımız tüm tehlikeli madde lojistiğinde yer alarak hizmet verdiğimiz işletmelere değer katmaktır. Bunun birinci adımı bilgiyi verimli ve doğru kullanmaktır. İkinci adımı ise bilgiyi özümsemiş danışmanlarla çalışmak ve onların haklarını koruyarak işlerinde mutlu olmaları için zemin hazırlamaktır. Sonuçta hizmet alan işletme oluşan yarardan faydalanacak ve karını maksimize ederek mutlu olacaktır. Bu ise ülkemizde en çok ihtiyacını duyduğumuz yatırım iştahını ortaya çıkaracak ve inovatif çalışmalara zemin hazırlayacaktır. Bunu amaçlıyoruz.

Ülkemizde maalesef durum böyle değildir. İşletmeler yeni yatırım ve maliyetten kaçınmakta, ek masraf kapısı olarak gördükleri danışmanlık faaliyetlerini zorunlu olmadıkça almama eğilimi sergilemektedirler. İş işten geçtikten sonra, tehlikeli madde kazası veya olayı olduktan sonra akıl başa gelmektedir ancak çok geç kalınmaktadır. En basit mantıkla akaryakıt istasyonları bile önlerine koyulanla idare edip masrafları kısmak ve maliyeti düşürmek için çalışan değiştirmek gibi yöntemlere başvurmaktadırlar. Akaryakıt taşıma maliyetini yarıya yakın tutarda düşürebilecek çözüm önerileri olan bir danışmana verecekleri az bir ücret yerine yüzbinlerce lira masraf yapıp araç satın almayı tercih etmektedirler. Aynı şekilde lojistik firmaları, akaryakıt taşıma maliyetini düşürebilecek bilgiye sahip ATLAS TMGD gibi kuruluşlar yerine 200 lira daha az aylık ücretle yetersiz bir danışmanlık hizmeti alıp hizmet bedelini taşıdığı mala yükleyerek hem müşterisine hem de tüm halkımızın cebine saldırmaktadırlar. Ülkemizin geçtiği darboğazdan kurtulmanın yolu, doların ucuzlamasını beklemek değil, herkesin ülke menfaatini de göz önüne alarak elini taşın altına koymasıyla mümkün olabilecektir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün dediği gibi, Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.

Biz ATLAS TMGD olarak geçen bir yıllık sürede yaptıklarımızı değerlendirdiğimizde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ na ait 13 bölgede ülkemizin 81 vilayetinde yaklaşık 600 işletmeye hizmet verdik. Hizmet verdiğimiz işletmeler her nerede olursa olsun danışmanımız mutlaka her ay en az bir ziyaret gerçekleştirdi. Ülkemizin en ücra köşelerinde bile hizmet vermek için danışmanlarımız zorlu yol şartlarına katlandılar. Onlara kamuoyu önünde teşekkürü bir borç biliyoruz. Değerlendirmemizde hizmet verdiğimiz tüm işletmelerin memnuniyeti bizi daha iyisi için motive edici güç olarak olumlu etkilemiştir. Tabii ki kaliteli hizmetin bir bedeli olacaktır. Bu bedeli yüksek bularak ayrılıp yeniden geri dönen işletmelerimiz olduğu gibi, TMGD hizmetini gereksiz bir zorunluluk olarak gören müşterilerimiz de oldu. Onlara kazasız belasız günler diliyoruz. Sonuç olarak özellikle yaklaşık bir yıldır TMGD hizmeti alan işletmeler için sözleşme yenileme süreci yaklaşmaktadır. Aldığı hizmetten memnun olan işletmeler için söyleyecek hiçbir şeyimiz bulunmamaktadır. Ancak kaliteli bir danışmanlık hizmeti almak, tehlikeli maddelerin tehlikeleri hakkında yeterli bilgiye sahip olarak gerekli güvenlik önlemlerini zaman geç olmadan almak, tehlikeli madde ile ilgili bir olumsuz durumda yapılacak faaliyetler hakkında yeterli eğitim alarak bilgili çalışanlara sahip olmak ve işletmesinin kazasız, belasız çalışmasını sağlamak isteyen işletmelerimiz için ATLAS TMGD Kuruluşunun ülkemizin neresinde olursa olsun hizmete hazır olduğunu bildirmek istiyoruz. Yenilikçi üretim yapan işletmeler ile tehlikeli madde sektöründe kalıcı ve sağlam bir yer edinmek vizyonuna sahip işletmeler ise bizi dinlemeli, önerilerimize kulak vermeli ve maliyet etkinlik analizini gerçekçi ve ulaşılabilir verilere dayandırıp kaliteli ürünü daha ucuza üretebilmek için birlikte çalışmanın yollarını bulmalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.