Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

ULAŞTIRMA ELEKTRONİK TAKİP VE DENETİM SİSTEMİ (U-ETDS) WEB SERVİS HİZMETİ

Anasayfa » ULAŞTIRMA ELEKTRONİK TAKİP VE DENETİM SİSTEMİ (U-ETDS) WEB SERVİS HİZMETİ

www.uetdsatlas.com

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), ilk olarak 08.01.2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) ile tehlikeli yük, tehlikesiz yük ve yolcu taşımacılığında bildirim zorunluluğu getirmişti. Halen yolcu taşımacılığı alanında işletmelerce kullanılarak bildirimler yapılmaktadır.Yük taşımacılığında da bildirim yapılması 01 Ocak 2020 tarihi itibarıyla zorunlu hale getirilmiş olan U-ETDS sistemi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) çerçevesinde taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların taşıdıkları eşya, kargo ve yolcu hareketlerinin elektronik olarak gerçek zamanlı takibi, değerlendirilmesi ve denetimi imkanlarının sağlanacağı bir sistemdir..

ATLAS TMGD olarak tehlikeli madde taşımacılığı sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeyi bu alanda da kullanmak, öncelikle hizmet verdiğimiz sektör firmalarına destek olmak maksadıyla www.uetdsatlas.com internet sitesi üzerinden webservis hizmeti hazırladık. Bu maksatla servisimize üye olan paydaşlarımız ister tehlikeli madde lojistiğinde yer alsın, isterse normal yük taşımacılığı yapsın hizmetimizden yararlanabileceklerdir.

U-ETDS sistemine veri yükleme sorumluluğu taşımacı firmalardadır. Kendi malını taşıma amacıyla yetki belgesi almış diğer firmalar da K2 ve C1 belgeleri gereğince bildirim sorumlusudurlar. Bilindiği gibi tehlikeli madde taşımacılığında mutlaka olması gereken ADR 5.4.1 şartlarına uygun TAŞIMA EVRAKI gönderen tarafça taşımacıya verilmek zorundadır ancak evrakın denetimde ibraz edilmemesi, gönderen ile birlikte hem taşımacı şirketi, hem de sürücüyü cezai yaptırımla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle sistemimiz, ADR TAŞIMA EVRAKI üzerinden (sadece tehlikeli yükler için) kurgulanmış olup, hem taşımacıyı, hem de gönderen firmaları karayolu denetimlerinde rahatlatacaktır.

U-ETDS yük kaydı bildirimleri için kullanılacak web sitemiz, kendisine ait masrafları açısından yıllık olarak ücretlendirilmiştir. Bu maliyetler, sunucu ücreti, bakım, güncelleme ve muhasebe ücretlerinden kaynaklanmaktadır. Ücretleri elimizden geldiğince düşük tutmaya çalıştık ve sanırım bunu başardık.

www.uetdsatlas.com adresindeki etds webservis hizmetini kullanmadan önce e-devlet kapısından Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı linkinden IP numarası alınması gerekmektedir. İkinci adımda www.uetdsatlas.com sitesine kredi kartıyla yıllık abonelik ücreti online olarak yatırılmalı ve üyelik işlemi tamamlanmalıdır.  E-devletten alınan IP numarası, sitemizdeki ilgili yere kaydedildikten sonra yük bildirimine başlayabilirsiniz.

Yük bildirimlerinde kullanılacak tüm bilgilerin sadece bir sefer girilmesi yeterli olacaktır.  Daha sonra  her yük kaydı için tekrar bilgi girişi yapmaya gerek kalmayacaktır.

Ulaştırma ve Altyapı bakanlığının bu bildirimlerde tehlikeli madde taşımacılığı için en önemli ve öncelikli talepleri, yük yola çıkmadan önce bildirim yapılması ve yük boşaltımı veya yeni yük alınması durumunda bildirimdeki miktarların gerçek durumla aynı olacak şekilde güncellenmesidir. Bu maksatla uetdsatlas sistemini kullanan kullanıcılar araç sürücülerine yetki tanımlayıp sürücülerin yola çıkış saati ve yük miktarındaki değişimlerin bildirim üzerinde güncellemesine izin vereceklerdir.

Gerekirse daha ayrıntılı bilgi ve canlı destek için aranabilecek telefon numarası ve WhatsApp hattımız: 0 553 910 26 60