Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

PATLAMADAN KORUNMA DOKÜMANI HAZIRLAMA

99/92/EC sayılı Atex 137 olarak adlandırılan Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Direktifi ülkemizde “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik” olarak 30.Nisan.2013 de yenilenerek yürürlüğe girmiştir. Atex 137 direktifinde ZONE (Bölge)’ ların genel tarifi yapılmış, tehlikeli bölgelerin tanımlanması işverene bırakılmıştır. Aynı şekilde mevzuatımız gereği işverenler işyerlerinde patlama risklerini değerlendirmek, patlayıcı ortam oluşmasını önlemek, patlayıcı ortam oluşabilecek yerleri sınıflandırmak, iş yeri ve iş ekipmanları için özel gerekleri sağlamakla yükümlüdür.

94/9/EC sayılı Atex 100a olarak adlandırılan Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Direktifi ise “Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile ilgili Yönetmelik” olarak mevzuatımıza girmiştir. İşverenler (Limanlar, tersaneler, akaryakıtistasyonları, kimya üretim tesisleri, tekstil üretim tesisleri, atık arıtma tesisleri, havaalanları, un değirmenleri, dolum tesisleri, vb)patlamadan korunma dökümanında zone ’ ları sınıflandırdıktan sonra mevzuat gereği uygun ekipman tasarımı, kullanımı, kontrol ve bakımını yapmakla yükümlüdür.

İşverenler işyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak amacıyla ve uygun ekipman tasarımı ve kullanımı ile işyeri güvenliğinin sağlanması açısından patlamadan korunma dökümanını hazırlamalıdırlar.Yönetmelik  dokümanın “konusunda eğitim almış ve/veya deneyimli ehil kişilerce” hazırlanmasını öngörmektedir.

Deneyimli kadromuzla siz işverenleri sorumluluktan kurtarmak için lütfen bize ulaşın. İletişim ve başvuru için tıklayınız.