Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

DANIŞMANLAR (TMGD) TMGDK (TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

17.12.2017
7 görüntülenme
DANIŞMANLAR (TMGD) TMGDK (TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI

DANIŞMANLAR (TMGD) TMGDK (TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI KURULUŞU SEÇERKEN ÇOK DİKKATLİ OLMALIDIR.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 28 Eylül 2017 tarihinde yayımlanan duyuruyla, İşletmelerin TMGD istihdam etme veya TMGDK’ lardan hizmet satın alma zorunluluğu kapsamında tüm muafiyetlerin sona ereceği, yeni bir ertelemenin olmayacağı açıklanmıştır.

Bazı işletmeler, kendi kadrosundaki TMGD’ leri danışman olarak istihdam etmeyi tercih edeceklerdir. Bu durumda işletmeler, istihdam ettiği danışman için tam zamanlı sigorta yapmak zorundadır. TMGD’ ler için açıklanmış bulunan SGK kodu ile 30 günlük sigorta yapılan bir danışmanın asgari ücretten daha az bir maaşla çalıştırılamayacağı da göz önüne alındığında işletmenin kendi bünyesinde TMGD istihdam etmesinin maliyeti yaklaşık 2500 TL. tutacaktır. Bu istihdamı yapmadıkları durumda ise bu yıl için ayda 3114 TL. ceza ile karşı karşıya kalabileceklerdir. 1 Ocak 2018 tarihinde muafiyeti bitecek akaryakıt ve LPG istasyonları için de durum aynı şekildedir. Ya 2500 lira civarında danışman maliyeti, ya da gelecek yıl değerleme oranında gelecek artışla birlikte 3250 lira civarında ceza maliyeti. Değerli meslektaşlarımın bu şartları düşünerek işletme içerisinde münferit çalışıp çalışmamayı seçmek kendilerine kalmaktadır. Bu şekilde çalışırlarsa vergi numarası aynı olan aynı işletmenin beşe kadar ayrı lokasyonlarındaki tesislerine de danışmanlık hizmeti verebilirler. Ancak başka bir firmaya hizmet vermek istediklerinde U-Net sisteminden kayıt yapamayacaklar ve ikinci bir işletmenin danışmanlığını yapamayacaklardır.

TMGD hizmetini ATLAS TMGD’ den almak isteyen işletmeler içinse durum daha makul gözükmektedir. Şöyle ki; işletmenin ihtiyaçları deneyimli danışmanlarımız tarafından yerinde incelenecek, danışman ihtiyacı olmayan işletmelere ücretsiz saha analiz raporu düzenlenecek ve TMGD hizmeti almaktan muaf duruma devam edebileceklerdir. Muafiyet kapsamına girmeyen işletmeler içinse, yerinde yapılacak inceleme sonucuna göre işletmenin ihtiyaç duyacağı danışmanlık kapsamı doğru şekilde tespit edildiğinden firmanın özel durumuna uygun şekilde fiyat teklifi düzenleneceğinden hem işletme ATLAS TMGD’ nin vereceği kaliteli ve hizmetinden yararlanacak, hem de  maliyet etkin ücretlendirme politikasıyla gereği kadar maliyetle karşı karşıya kalacaktır. Bu tip işletmelere hizmet verecek danışmanlar açısından konu incelendiğinde, toplam 8 işletmeye hizmet verebilmek, TMGD için yeterli ve tatminkar bir gelir imkanına zemin hazırlayacaktır. Danışmanların bu noktada seçimlerini ince eleyip, sık dokuyarak yapmaları gerekmektedir. Hatalı bir karar vererek kariyeri için uygun olmayan bir TMGDK ile sözleşme yapmaları durumunda her hangi bir sorun yaşanması ve TMGDK’ dan ayrılması veya TMGDK  tarafından sözleşmenin feshedilmesi durumunda danışman halen hizmet verdiği işletmelerden ayrılmak ve 6 ay süresince başka bir TMGDK bünyesinde daha önce hizmet verdiği firmalarla çalışamamak gibi bir yaptırımla karşı karşıya kalabilir.

ATLAS TMGD olarak kurduğumuz danışmanlık kuruluşunun amacı, mutlu danışmanlarla en kaliteli hizmeti sunmak ve hak ettiğimiz geliri adil şekilde paylaşmaktır. Bunun için Danışmanlarımızın Kuruluşumuzun adına layık hizmet üretmeleri esastır. Bunu, uluslararası yetkinlikte koordinatör danışmanlarımızın vereceği ücretsiz saha eğitimleri ile sağlayacak önlemler alınmaktadır. Bünyemizdeki TMGD’ ler sahada kendilerini yalnız hissetmeyeceklerdir, bunu, kurumsal altyapımızla hem hizmet verilen işletmeye  hem de danışmanlarımıza devamlı şekilde hissettireceğiz.

TMGD’ lerin yukarıdaki bilgiler ışığında sağduyulu şekilde kendilerine en fazla faydayı sağlayacak TMGDK’ yı seçmek için acele etmemelerini öğütlüyor, Ocak ayına kadar ortaya çıkacak yeni TMGDK’ lar veya yeni fırsatların olabileceğini hatırlatmak istiyoruz. Unutmamalısınız ki TMFB sahibi firma sayısı ile bilfiil TMGD hizmeti verecek danışman sayılarının arasında büyük bir uçurum yok ve eminim tüm danışmanlar hizmet verecek işletme bulup beklentilerine uygun gelire ve kariyere ulaşabileceklerdir. Tavsiyemiz, 2017 versiyon ADR kitabından derhal bir takım temin edip yavaş yavaş unutulan konuları hatırlamaya çalışmak veya son dönemde yapılan  ADR/TMGD sınavlarında çıkmış soruları çözmeye çalışarak bilgilerini tazelemek için zaman ayırmaktır. Unutulmamalıdır ki artık TMGDK bünyesinde çalıştığınızda sadece kendinizi değil, kuruluşunuzun adını da temsil edecek ve buna göre davranmak zorunda olacaksınız.

Tüm meslektaşlarımıza önlerindeki TMGD hayatlarında başarılar ve bol kazançlar diliyoruz.

ATLAS TMGD AİLESİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nihat dedi ki:

    İyi günler efendim tüpgaz bayileri tüpçüler içinde tmgd gereklimidir yıllık elli ton ve üzeri tüpgaz satan işletme tmgd danışmanı bulundurmalımı çevredeki tüpçülerin çogunun bu konuda bilgisi yok tüpçüler için süre 2019 kadar uzatıldı söylentisi var dogrumudur tmgd bulundurmadıkmı her ay içinmi ceza gelir yoksa bir sefermi ceza ödenir bilgi verirseniZ sevinirim teşekkürler

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.