Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

AV MALZEMELERİ, SİLAH, FİŞEK VE TİCARİ PATLAYICI MADDE SATIŞI YAPAN İŞLETMELERİN ADR İLE İMTİHANI

14.05.2018
3 görüntülenme
AV MALZEMELERİ, SİLAH, FİŞEK VE TİCARİ PATLAYICI MADDE SATIŞI YAPAN İŞLETMELERİN ADR İLE İMTİHANI

Tehlikeli malların karayolundan taşınmasına ilişkin Avrupa anlaşması(ADR) devletimiz tarafından 10 Mart 2010 tarihinde imzalanarak taraf olunmuştur. Anlaşmanın öncelikli amacı, tehlikeli maddelerin tehlikelerinden, insanları, mülkleri ve çevreyi korumak olup bu koruma, ADR eğitimi almış SRC5 belgeli sürücüler ve işletmelerde bulunması gereken Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları (TMGD) marifetiyle yürütülmektedir.

Anlaşmaya taraf, çoğunluğu Avrupa bölgesindeki 50 ülke ADR kurallarını aynen uygulamakta olup, tüm ülkelerin aynı kurallara göre aynı standartta ambalaj kullanması, aynı eğitimi almış sürücülerin taşımada yer alması, taşıma araçlarının aynı standarda uygun olması neticesinde üye ülkeler arasında patlayıcı maddeler, piroteknik maddeler ve diğer patlayıcı nesneler ile sanayi ve madencilikte kullanılan patlayıcıların ayrı bir kontrole veya denetime takılmadan kolaylıkla ticareti mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde ADR kurallarının sıkı şekilde uygulanmaya başlaması, 2018 yılı başında, muafiyetlerin kaldırılmasıyla başlamıştır. Av, silah ve fişek üreticileri ve bu malzemelerin satışını yapan yerler ile bayiler, ADR’ de SINIF 1 olarak tanımlanan maddelerle iştigal ettiğinden yukarıda adı geçen uluslararası anlaşmanın gereklerini yerine getirmek zorunda kalmaktadırlar.

İhracat ve ithalat yapan büyük işletmeler, bu kuralları çok öncesinden beri bilip, uygulaması hakkında bilgi sahibi olduklarından adaptasyon sorunu yaşamamışlardır, ancak sadece yurt içinde ticari faaliyette bulunan Av, silah ve fişek ile patlayıcı madde satıcıları mevzuat olarak yetersiz bilgi ve maalesef hatalı yönlendirmelerle ekonomik olarak ek maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadırlar.

ATLAS TMGD olarak Tehlikeli Madde taşımacılığı konularında eğitmen olan yönetim kadromuz ve eğitimli ve yetkin danışmanlarımızla yurdumuzun her bir ilinde almış olduğumuz yetki sayesinde siz Av, silah ve fişek bayilerine; duruma özel yaklaşımla değerlendirme yapmak ve eğer gerekiyorsa TMGD hizmeti almanızı sağlayacak şekilde hakkınız olan muafiyetlerden istifade etmenizi sağlamak istiyoruz.

Uygulamanın yeni başlamış olması, zaten zor koşullar altında ayakta kalmaya çalışan sektörü TMGD hizmeti zorunluluğuyla ek bir maliyet altına sokmaktadır. Ancak, mevzuat ve bilgi yönünden yetersiz danışmanlar tarafından hakkınız olan muafiyetlerden yararlanamamış olabileceğinizi düşünüyoruz. Bunun için bölgenizdeki ATLAS TMGD şubesine veya www.atlastmgd.com.tr sitesindeki iletişim kanallarından bizlere ulaşmanız halinde alacağınız doğru bilgi ile yukarıda açıkladığımız ek maliyetten kurtulmanız mümkün olabilecektir. Muafiyet kapsamına girmeyecek kadar büyük işletmelerin yetkin TMGD’ lerden hizmet alması hem güvenlik, hem de sektörel ticari hayat için çok önemlidir ancak kapsama girmediği halde TMGD bulunduran veya bulundurması yönünde bilgi verilen işletme sahiplerini de uyarma sorumluluğumuzun bilincinde olarak siz değerli sektör yetkililerini de bilgi sahibi yapmak istiyoruz.

Sektörün büyük ve lider üretici firmalarına danışmanlık hizmeti veren ATLAS TMGD, olarak diyoruz ki; Kaliteli Hizmet, doğru bilgi ve tecrübenin adresi ATLAS TMGD’ dir. Bize danışmadan karar vermeyiniz.

ATLAS TMGD AİLESİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.