Size bir telefon kadar yakınız
+90 553 792 40 02
Dil Seçin
trende

TMGDK

17.12.2017
6 görüntülenme
TMGDK

TMGDK

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI KURULUŞU

18.07.2017 tarih ve 58352 sayılı Bakanlık oluru ile yürürlüğe giren “TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI KURULUŞLARININ YETKİLENDİRİLMESİ HAKKINDA YÖNERGE “ ülkemizde daha önce yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ esaslarına uygun olarak ülkemizde tehlikeli Maddelerin karayolundan (ADR), denizyolundan (IMDG CODE), ve demiryolundan (RID) güvenli şekilde taşınması faaliyetlerinin yürütülmesini düzenlemek üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ nca yayımlanmıştır.

Bilindiği gibi eski mevzuata göre Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmetleri, bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinden eğitim alarak yapılan sınavda başarılı olan danışmanlarca aynı anda beş ayrı firmaya hizmet verme kısıtlaması ile yapılabiliyordu. Bu sistem, danışmanların işlerini garantiye almaları sonucu, danışmanlık hizmetlerini ek iş gibi görmelerine ve gereken önemi vermeden, danışmanlık hizmetini kağıt üzerinde yapılmış gibi gösterilebilecek bir hizmet olarak algılanmasına neden olmuştu.

Bakanlığımız, yeni yönerge ile danışmanların münferit şekilde faaliyetlerini bir firmayla kısıtlayarak TMGDK’ ların kurulmasını gerektirecek bir uygulama öngörmüştür. TMGDK bünyesinde görev yapan bir danışmana ise sekiz ayrı firmaya hizmet verme hakkı vererek kurumsal bir alt yapı oluşmasını ve tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı faaliyetlerinin profesyonel yaklaşımla yapılmasının önünü açmıştır. TMGDK’ ların yapılarını incelediğimizde danışmanlar temel taş olarak yer almakta ve onların faaliyetlerini düzenleyen, takip ve kontrol eden bir koordinatör danışman bulunmaktadır. Bu durumda sahada danışmanlar yalnız kalmayacak, koordinatör danışmanın bilgi, tecrübe ve desteğini arkasında hissederek daha profesyonel şekilde mesleğini icra edebilecektir. Yapılan faaliyetin, danışmanın yanı sıra yetkin bir koordinatör danışman tarafından ikinci göz mantığıyla kontrol ve koordinasyonu,  verilen hizmetin kalitesine olumlu etki edeceği açıktır.

Çoğunluğu Avrupa ülkeleri olmak üzere 48 ülkede aynı şartlar altında uygulanan ADR kurallarının ülkemizde de layıkıyla uygulanması, ülkemizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 hedeflerine ulaşmasında özellikle konvansiyona dahil ülkeler ile olan ticaret hacmine olumlu etki edeceği açıktır. Kimyasal madde üretiminde bölgemizin parlayan yıldızı konumundaki ülkemizin konumunu Avrupa ülkelerine de yapacağı ihracat ile sağlamlaştırması, söz konusu ülkelerle tehlikeli madde lojistiğinde aynı dili konuşabiliyor olmamız sayesinde mümkün olacaktır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ na bağlı Bölge Müdürlükleri görev alanlarıyla sınırlandırılmıştır. Bu da kuruluşların haksız rekabet koşulları ortaya çıkarmasına engel olmaktadır. Ancak TMGDK’ lar kendi bölgesi dışındaki bölgelere de bakanlıktan izin almak kaydıyla hizmet götürebilmektedir. Bu durumda danışmanlar hem bulunduğu şehirde danışmanlık yapmak, hem de kendi bölgelerinde bulunan kuruluşlar arasından istediği kuruluşla çalışma alternatifi kazanmaktadır. Danışmanların anlaştıkları TMGDK’ lardan ayrılması durumunda 6 ay başka bir TMGDK’ ya geçmesi yönerge ile yasaklandığından yapılacak seçinin ince elenip sık dokunarak yapılması önem kazanmaktadır.

Tehlikeli Madde ile iştigal eden işletmeler açısından, TMGD hizmetini bireysel danışmanlardan almak yerine yetkin kuruluşlardan almak daha avantajlı olacaktır. Şöyle ki; hem kurumsal bir muhatap ile çalışabilecekler, hem de satın aldıkları hizmet karşılığında fatura almak suretiyle masraf kaydı yaparak mali avantaj elde edeceklerdir. Butik yaklaşımla her işletmenin kendine özel ihtiyaçlarına uygun çözümlerimizle elimizden geldiğince şirket imkanlarını zorlamadan tehlikeli madde lojistiği gerekliliklerini yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Danışmanlığın kağıt üzerinde yapılacak bir iş olmadığını, iyi bir danışmanlık faaliyetinin işletmelerine karlılık ve yeni bir ticari vizyon katacağını, hammadde ve ilk yatırım maliyetlerinde oldukça büyük avantaj elde edeceklerini ve işletme karlılığına pozitif etki ortaya çıkacağını yaşayarak tecrübe edeceklerdir. ATLAS TMGD ile çalışacak olan işletmelerin maksimum güvenlik, minimum maliyet yaklaşımı ile önereceğimiz çözümleri uygulamaları halinde lojistik alanında ve tehlikeli madde ile ilgili her konuda rakiplerinin önüne geçeceğini şimdiden öngörmekteyiz.

Tehlikeli madde ile ilgili iş yapan tüm işletmeler için Avrupa ülkeleri benzeri karlılık ve sürdürülebilir ekonomik verimlilik sağlanacak,  şirket imkanları dahilinde sunacağımız önerilerimiz  işletmelere seviye atlatacaktır. 22 Mart 2010 yılında imzalanan ADR Konvansiyonuna göre tehlikeli madde ile çalışan işletmelerin TMGD hizmeti almamaları ayda bir tahakkuk edecek 3000 lira civarında cezayı gerektireceği gibi yol kenarı denetim istasyonlarında tutarı binlerce lira olan cezalarla karşı karşıya kalınması sonucunu doğuracaktır. İşletmenin tehlikeli maddelerden dolayı yaşama ihtimali bulunan kaza ve ciddi sonuçlar doğurabilecek olaylardan korunarak insan, mülk ve çevreye verebileceği zararların önlenmesi de işbirliğimizin diğer artıları arasında olacaktır.

Yönerge gereği, TMGD hizmeti alması gerekmeyen işletmeler için de analiz yapılarak TMGD hizmeti alınmasının gerekmediğine ilişkin rapor ATLAS TMGD tarafından verilecektir.

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI KURULUŞU

ATLAS TMGD olarak danışmanlık kuruluşumuzu İzmir merkezli olarak kurmuş bulunmaktayız. Ayrıca İstanbul, Ankara ve Bursa’ da şubeler bulunmaktadır. Bu durumda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ nın birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölge müdürlükleri sorumluluk alanında bulunan 26 ilde faaliyet gösterebilecek bir alt yapı oluşturulmuş durumdadır. ATLAS TMGD şirket sorumluları da sektörde tanınmış TMGD eğiticileri ve saha tecrübesi bulunan yetkin danışmanlardan oluşmaktadır. Kuruluş felsefemiz, bu işin kaynağı olan Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kaliteden ödün vermeden en üst düzeyde danışmanlık hizmeti vermek, sektörde bilinen ve tanınan bir TMGDK markası oluşturmak ve emeğinin karşılığını şeffaf biçimde alarak işinden memnun ve mutlu danışmanlar sayesinde zirveye yerleşmektir.

Sloganımız, “KALİTELİ HİZMET, ADİL PAYLAŞIM” dır. Bunu sağlamak için her danışmanla çalışamayacağımız açıktır. Bilgi ve becerisi yüksek danışmanları öncelikle TMGD eğitmeni olan Koordinatör danışmanlarımızca SAHA EĞİTİMİ verilerek hizmete hazır hale getirecek, daha sonra kaliteli hizmet bekleyeceğiz. Ayrıca hizmet aşamasında da danışmanlarımızın yanında olup eksik ve hatalarını düzeltici tedbirleri almak suretiyle işletmelerin hata ve kaza risklerini de paylaşmış olacağız. Bunun için özellikle halen danışmanlık hizmeti vermekte olup aynı şirketlere bünyemizde hizmet vermeye devam etmek isteyen meslektaşlarımızın mevzuatın yürürlüğe gireceği 1 OCAK 2018 tarihini beklemeden öncelikle bize katılmalarını tavsiye ediyoruz. Bu durumdaki danışmanlarımıza mesleki bilgi ve tecrübelerimiz aktarılacak, sahaya hazır hale gelmeleri sağlanacak, ancak ilgili tarihe kadar danışmanlık faaliyetinden elde ettikleri gelirden hiçbir talebimiz olmayacaktır.

Değerli meslektaşlarımızın www.atlastmgd.com adresinden her türlü bilgiyi alabileceklerini ve birlikte çalışabilme şartları için yetkililerimizle mutlaka yüz yüze görüşme yapmalarını istiyor, birlikte büyük bir aile olmak için güçlerimizi birleştirmemiz gerektiğini belirterek saygılar sunuyoruz.

Etiket: TMGDK, TMGDK, TMGDK, TMGDK, TMGDK,

ATLAS TMGD Ailesi

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.